Музей – це культурно-освітній та науково-дослідний заклад, створений для збереження культурної спадщини людства та надання можливості ознайомитись з нею. Однією із пам’яток культури є Житомирський музей краєзнавства, один з найстаріших музейних закладів України. Дана стаття присвячена історії розвитку краєзнавчого музею у Житомирі, цікавим фактам, представленим експозиціям тощо.
Історія
Житомирський обласний краєзнавчий музей заснований у 1865 році, другій половині ХІХ століття, у період коли проявився значний інтерес до вивчення історії краю, природи. Важливу роль у розвитку музейної справи на Житомирщині відіграло духовенство Волині та церковно-археологічне товариство.
Першими експонатами була невеличка колекція гірських порід і мінералів губернатора Михайла Черткова, яка розміщувалась у звичайній бібліотеці. Згодом маленька колекція почала збільшуватись завдяки зусиллям дослідників, краєзнавців, товариств і колекція, яка переросла у музей у 1911 році переїхала в окрему будівлю.
У розвитку музею брали участь ентомологи, археологи, фольклористи, етнографи, а очолював це товариство дослідників Павло Тутковський, за діяльності якого музей отримав нову назву Волинський центральний музей та самостійний статус.
Частина краєзнавці та науковців мусили тікати за кордон через більшовицькі загони під час громадянської війни у 1917 році. На зруйнованій будівлі Волинського центрального музею радянська влада у 1919 році почала створювати нову колекцію. Багато експонатів зберігалось у семінарському костелі і садибі баронів де Шодуар.
1925 рік став роком розвитку, музей отримує нову назву Волинський державний науково-дослідний музей, на базі якого згодом відкрили аспірантуру у відділі геології та географії. Друга світова війна завдала музею значної шкоди, але багато примірників та експонатів збереглось завдяки завідувачу зоологічного відділілу Всеволоду Бруховському, який цінні примірники сховав у підвалі Преображенського собору.
У травні 1944 року музей був оновлений, а у 1950 році отримав назву Житомирський обласний краєзнавчий музей. У 1970 році музей розмістили у будинок єпископа (великий двоповерховий будинок), який колись належав римо-католицькій церкві, а з роками розвитку культурного закладу у його розпорядження передали і Хрестовоздвиженський храм у залах якого розмістили відділи природи.
А ось правжнього розвитку Житомирський музей краєзнавства набув коли у селі Романівка відкрили музей-садибу Рильських, у Брусилові – музей Івана Огієнка, а також було відновлено музей партизанської слави Полісся та створено відділ етнографії Житомирщини.
Архітектура музею
Житомирський краєзнавчий музей – це двоповерхова цегляна будівля, яка колись була консисторією (адміністративною будівлею), побудована у стилі ренесансу. Колір фасаду не змінився, так і залишився яскраво-синім. Прикрашає будівлю портал по центру, кутові виступи вздовж фасадів, особливістю будівлі, що надає їй витонченості та створює невагомий силует є рослинний орнамент та невеликі погруддя ангелів. Знаходиться музей краєзнавства біля Софіївського собору у Житомирі.
Експозиція
Колекція Житомирського краєзнавчого музею складається з восьми підрозділів: відділ природи, художній музей, Коростенський краєзнавчий музей, літературно-меморіальний музей Лесі Українки, Короленка, Музей-садиба родини Рильських, музей Партизанської слави Полісся, Брусилівський історичний музей Огієнка.
Потрапивши у культурний заклад міста, ви можете подивитись що є у краєзнавчому музеї Житомира, а саме понад 150 тисяч пам’яток природи, історії, культури краю.
Цікавими експонатами є речові пам’ятки Райковецького городища ХІІІ-ХІХ століття, одяг, килими, ремісничі вироби Житомирського Полісся різних періодів, книги з бібліотеки Ганських-Жевуських.
Окрасою музею є художній відділ, створений у 1919 році, у якому зберігається збірка західноєвропейського мистецтва ХІХ – початку ХХ століть, що також увібрала у себе частини приватних колекцій, серед яких є найвідоміші волинські зібрання баронів де Шодуар (Житомир) та Ілінських-Стецьких з Романова. Художній відділ складається з творів провідних художхніх шкіл Європи: Італії, Франції, Австрії, Польщі, Нідерландів тощо. Також ту розміщена художня галерея у центральному будинку на площі Соборній.
У музеї часто проводять науково-освітні заходи, конференції, творчі зустрічі, тематичні вечори, є краєзнавчі гуртки, кінолекторії.
Житомирський краєзнавчий музей: Адреса та робочий час
Знаходиться краєзнавчий музей за адресою: місто Житомир, Майдан Замковий 2. Відвідати музей можна замовивши екскурсію, ціна за вхід у краєзнавчий музей Житомира є лояльною для містян та гостей міста, вхід в останні п’ятниці кожного місяця є безкоштовним для дітей дошкільного віку, військовослужбовцям, пенсіонерам, студентам, інвалідам І та ІІ групи, за умови пред’явлення документу, що посвідчують належність до певної категорії. Безкоштовно відвідати краєзнавчий музей також можуть працівники закладу, учасники бойових дій, студенти художніх вузів, коледжів.
Графік роботи краєзнавчого музею: з середи по неділю (10:00 до 18:00), варто зазначити, що каса працює до 17:15.
Як говорить народна мудрість: “Хто не знає свого минулого, той не вартий майбутнього”. Як дерево тримається на землі своїм корінням, так людина на своїй землі тримається минулим. Тож відвідайте Житомирський музей краєзнавства обов’язково!
Більше про цікаві місця Житомиру читайте в рубриці Туризм на нашому порталі.