Наслідком експлуатації газових котлів стає поступове накопичення на теплообмінному вузлі сажі та утворення на внутрішніх поверхнях відкладень.
Необхідною профілактикою відповідних забруднень стає регулярне промивання теплообмінника mtsewer.com.ua/services/promyvka-teploobmennikov-mts/ – цей процес, на якому спеціалізуються фахівці МонтажТехСервис, допомагає ефективно усунути кіптяву з деталей обладнання.
Детально про необхідність такої промивки, її алгоритм та специфіку розповідає подальший текст. Стаття також наводить аргументи на користь виконання даного процесу, пов’язаного з обслуговуванням систем опалення, та пояснює чинники, від яких залежить ціна відвідної послуги.
Які технологічні проблеми віршує промивка теплообмінника?
Для систематичного очищення теплообмінного апарату, функціонал якого пов’язаний із постійною циркуляцією рідини за спеціальним протоками та нагріванням температури до заданого рівня, є цілий ряд підстав.
Головна причина – необхідність видалення різноманітних видів забруднень, найбільшу загрозу серед яких представляє накип.

Відповідні тверді кристалізовані відкладення значно погіршують роботу системи пристрою, що має забезпечувати нагрівання теплоносія – санітарної або водопровідної води.
Якщо ігнорувати промивання теплообмінників та не проводити цієї технологічної своєчасно, не уникнути таких небажаних наслідків:
- зменшення інтенсивності тепловідведення від металевих частин агрегату – наслідком цього може стати порушення герметизації та механічні пошкодження цілісних деталей системи (розриви);
- звуження протоків через утворення товщі накипу – відповідний шар стає на заваді нормальному проходженню рідини, що в свою чергу створює додаткове навантаження на помпу (воно скорочує термін експлуатації водяного циркуляційного насосу або повністю виводить його з ладу);
- зростають витрати палива через меншу в порівнянні з металом теплопровідність і високу пористість накипу – опалення обходиться користувачам набагато дорожче.
Тим, хто цікавиться, навіщо промивати теплообмінник, також варто знати, що шар накипу на стінках проток наростає досить швидко і тримається на них міцно, не залежно від того, жорсткий є цей рідкий теплоносій чи м’яким.
Систематична процедура промивки перешкоджає нашаровуванню й підтримує необхідну функціональність та працездатність агрегату.
Вона дозволяє зберегти передбачений технічними характеристиками виробника ККД обладнання та уникнути швидких втрат енергоносія, а також запобігти зменшенню робочого перерізу внаслідок утворення відкладень накипу на поверхні.
Коли та як часто потрібно промивати теплообмінник?
На думку спеціалістів, ця опція для котлів повинна виконуватися як мінімум раз на два роки, якщо теплоносієм у системі є антифриз.
Даний процес передбачає необхідність зливання відповідної рідини й заміни її новою.

Коли вузол нагрівається, антифриз змінює свої властивості. Збільшується вразливість металу до ураження корозією.
Якщо роль теплоносія виконує очищена вода, відповідна робота має проводитися рідше, через кожні 3 або 4 роки. Але усунення кіптяви з теплообмінного пристрою необхідне щороку, щоразу, коли опалювальний сезон добігає кінця.
Також по завершенню опалювального періоду є потреба промивки змійовика й вторинного теплообмінника в двоконтурних котлах. Особливо даний процес набуває актуальності, якщо вода-теплоносій відрізняється високим вмістом мінеральних солей.
Перелік типових ознак, коли потрібно промивати теплообмінник без зволікань, наводиться нижче:
- збільшення витрати газу за умови стабільності й незмінності температури в опалювальному приміщенні;
- суттєве перегрівання теплообмінного вузла – зворотний потік рідини-теплоносія втрачає здатність до забезпечення своєчасного охолодження;
- циркуляційний насос починає працювати некоректно, надто інтенсивно;
- спостерігається нерівномірне прогрівання радіаторів.
Крім того, про необхідність виконання відповідної роботи свідчить значне падіння тиску води у ГВП.
Види й технології процесу
Є три варіанти та способи усунення відповідної проблеми – це механічне промивання теплообмінника, хімічне та гідродинамічне.
Механічний метод передбачає застосування ручних пристроїв. Домашні майстри для цього користуються різними щітками, скребками або йоржиками на гнучкому тросі.

Фахівці використовують професійний інструментарій з електричним або пневматичним приводом.
Іноді умовою для отримання доступу до нагрівального елемента є розбирання, демонтаж обладнання. Даний процес вирізняється трудомісткістю та тривалістю.
Наприклад, процедура часткового демонтажу для усунення кіптяви й накипу з жаротрубного теплообмінного вузла котла включає зняття його кришки разом димохідним патрубком та пальником.
Хімічне промивання теплообмінника здійснюється за допомогою їдких кислотних розчинів. Спершу за допомогою бустера в систему закачують відповідну рідину та дають можливість теплообміннику впродовж кількох годин забезпечувати циркуляцію цього агресивного розчину.
У результаті такого процесу видаляються і шари накипу, й решта забруднень, включаючи карбонатні й залізисті осади. Після цього заливають засіб для нейтралізації цієї рідини.
У побуті можна користуватися під час відповідного методу оцтом або звичайною лимонною кислотою. Відповідний народний спосіб є найбезпечнішим, проте він малоефективний. У результаті знімається лише тонкий шар накипу, максимум 2 см, і така процедура тривала – вона займає близько 48 годин.
А застосування з даною метою соляної кислоти становить небезпеку для самої системи та людини. Це пов’язано з ризиком руйнації захисного шару теплообмінного агрегату та підвищенням чутливості металу до зовнішніх впливів.
Етапи промивки теплообмінного обладнання
Принцип такої роботи, відомої тим, хто виконує промивання теплообмінників професійно, для котлів будь-яких типів є єдиним:
- труби подачі та обратки теплоносіїв від’єднують;
- використовуючи спеціальні шланги, підключають бустер хімічної чистки;
- заливають в ємність баку реагент для промивки систем опалення;
- запускають помпу, що циклічно прокачує цей хімікат;
- по звершенні процесу замінюють відповідну агресивну рідину чистою водою, що виконує роль нейтралізатора.
Вартість відповідної послуги розраховується індивідуально. Фахівці беруть до уваги складність підключення обладнання для промивки системи, обсяг реагенту, потрібний для виконання цієї роботи, та об’єм самого пристрою, який очищається.
Якщо ви помітили ознаки забрудненого теплообмінника, варто негайно звернутися до професіоналів – не ігноруйте цю проблему й не намагайтеся її усунути самотужки!