Бердичів – невелике єврейське містечко, що знаходиться на Житомирщині, яке зберегло свою автентичність до нашого часу, приваблює туристів з усього світу. Його надзвичайна архітектура, цікава історія та мальовничі краєвиди гармонійно поєднуються в єдине місто-легенду.
Бердичів євреї називають волинським Єрусалимом, проте насправді тут поєдналося декілька культур: українська, польська, єврейська та російська, що і відобразилося на формуванні традицій самого міста. Куди піти в Бердичеві та що цікавого подивитись для гостей міста точно є. Про це і поговоримо далі.
Пам’ятки архітектури
А почнемо із головного – архітектурних пам’яток міста. Їх тут більше ніж достатньо, зважаючи на площу та кількість населення у Бердичеві. Тож радимо відвітами наступні візитні картки міста.
- Монастир ордену Босих Кармелітів.
Це католицький монастир побудований у XVII столітті. Колись замок належав заможній родині Тишкевичів, що володіли цією територією, надалі Ян Тишкевич подарував замок католицькому ордену Босих Кармелітів. По легенді уві сні він побачив як монахи моляться за нього, коли той був полоненим татарами. З тих пір будівництвом монастиря займалися самі монахи. Зараз монастир – це величний архітектурний комплекс з оборонними стінами, схожий на фортецю у стилі барокко.
Адреса: м. Бердичів, Площа Соборна, 25
- Музей Джозефа Конрада
Музей англійського письменника Джозефа Конрада уродженця Бердичева та поляка за походженням, відкрито в 2015 році в комплексі Монастиря босих кармелітів.
Музей присвячений життю і творчості письменника XX століття. У колекції музею міститься значна кількість фотографій та архівних матеріалів українською, польською та англійською мовами.
Основним експонатом є фрагмент обшивки судна Otego, капітаном якого був Джозеф Конрад. Виставка активно використовує інтерактивні технології.
Адреса: м. Бердичів, Площа Соборна, 25
- Костел Святої Варвари
Ця споруда зведена у XVIII столітті. Костел Святої Варвари став відомим завдяки вінчанню видатного французького письменника Оноре де Бальзака з графинею Евеліною Ганською.
У цій будівлі на органі грав сам композитор Фрідерік Шопен, тут хрестили письменника Джозефа Конрада.
Такі події назавжди вписали Бердичів у світову культурну спадщину.
Храм зберіг свою автентичну атмосферу, і щороку приваблює чимало відвідувачів, які прагнуть відчути велич цієї події та дух історії.
Адреса: м. Бердичів, вулиця Європейська, 25
Музеї
Хоч у місті не так і багато унікальних локацій для відвідування, проте вони все ж таки є. Наприклад, музеї Бердичева – це справді цікаві заклади, альтернатив до яких в Україні практично немає.
- Музей єврейства Бердичева
Музей відкрито у 2015 році. В ньому відтворено побут бердичівських євреїв, історія та традиції єврейського народу, а також трагічні події Голокосту під час Другої світової війни.
Адреса: м. Бердичів, вулиця Європейська, 17/9
Контакти: +380 96 936 8202
Ціна: безкоштовно
- Бердичівський музей історії
Історичний музей у Бердичеві заснований 14 листопада 1926 року. В ньому представлена велика колекція артефактів, що ілюструють різні епохи в житті Бердичева — від археологічних знахідок до предметів побуту та мистецтва. В музеї є 8 залів, що розповідають про історію розвитку міста, його мешканців та ключові події, які формували його культурне обличчя.
Адреса: м. Бердичів ,Соборна площа, 25
Контакти: +380 68 036 7865
Ціна: добровільна пожертва
Цікаві місця в Бердичеві: куди можна завітати ще?
Окрім перерахованих вище архітектурних пам’яток та музеїв, можна влаштувати ще кілька цікавих екскурсій по місту. Тут є ще 3 унікальних місця, які приваблюють чи не всіх туристів.
- Бердичівський пивоварний завод
Завод збудований у 1861 році чеським колоністом Станіславом Чепом. З того часу технології виробництва не мінялися.
Зараз пивоварня виробляє 13 сортів “живого” пива без консервантів.
За попередньою домовленістю проводяться екскурсії, під час яких можна побачити як вариться пиво за класичною технологією за допомогою сучасного обладнання.
Адреса: м. Бердичів, вулиця Європейська, 114
- Єврейське кладовище
Одним із найстаріших кладовищ в Україні вважається Єврейське кладовище. Тут похований відомий хасидський цадик Леві Іцхак Бердичівський, відомий своєю добротою та мудрістю. Його могила є місцем паломництва для євреїв з усього світу.
Кладовище є також важливою культурною пам’яткою, яка свідчить про багатий культурний та релігійний спадок єврейської громади міста.
Адреса: м. Бердичів, вул. Житомирська, 72, (північна частина міста)
- Острів кохання
Неподалік Бердичева в районі, знаходиться село Старий Солотвин, де розташувався мальовничий острів з хатинкою, оточений озером, а біля самої хатинки ростуть декілька струнких берез і вічнозелених ялинок. Він став популярною туристичною пам’яткою завдяки своєму казковому та романтичному вигляду – ніби з іншого світу.
Адреса: с. Старий Солотвин, Бердичівський р-н, Житомирська обл.
Де погуляти в Бердичеві?
Коли ви приїдете у Бердичів, де погуляти – це стане чи не першим питанням. Саме прогулянки його старовинними вуличками дозволять вам побачити всю архітектуру, яка поєднує в собі різні стилі, що відображають культурне життя міста.
Або ж можна виїхати до Ружинського району, село Верхівня, де можна відвідати Маєток Ганських, в якому колись жив відомий світу Оноре де Бальзак.
Ця пам’ятка історії, архітектури та садово-паркової культури кінця 18 — початку 19 століть занесена до реєстру національних святинь України.
А ось говорячи про відпочок в Бердичеві то варто відразу згадати про один із найбільших парків всієї Житомирської області – Центральний міський парк. Це місце чудово підходить для сімейних прогулянок або ж ранкових пробіжок.
Де зупинитись в Бердичеві?
Для туристів, які планують лишитись на декілька днів, у Бердичеві є затишні готелі та пансіонати. Готелі міста пропонують комфортне проживання, часто з гарними видами на історичні пам’ятки.
Готель №1 «Дежа Вю» розташований у самому серці Бердичева, на стику ділової, культурної та історичної зони міста. Завдяки зручному місцезнаходженню, гості зможуть швидко та легко дістатися до будь-якого куточка міста.
Адреса: м. Бердичів, Вінницька, 3-В
Контакти: 067 510-15-04
Готель №2 «Міні-готель Sport house» Розташований за 1,5 км. від центру міста та за 850 метрів від автовокзалу. Поруч із готелем є супермаркети та кафе.
Адреса: м. Бердичів, Житомирська, 46/1
Контакти: 067 510-15-04
Чому Бердичів – це місто чотирьох культур
Бердичів по нині ще називають «місто чотирьох культур». Все тому, що сьогодні Бердичів зберіг всю ту особливу атмосферу звичаїв чотирьох народів, які разом формували його обличчя та залишили у спадок архітектуру, традиції, свої унікальні історії, які донині живуть у стінах старовинних будівель.
Про це свідчить герб міста, який має чотири зірк. За версією місцевих, зірки символізують єдність українців, поляків, росіян та євреїв.
Місто Бердичів, поєднало в собі багатство історії та архітектурну красу. Прогулюючись старовинними вуличками, можна проглянути унікальні пам’ятки, доторкнутися до релігійної та культурної спадщини чотирьох народів, тут панує атмосфера спокою та старовин. Бердичів зачаровує своєю багатогранністю та гостинністю. Це те місто, яке хочеться відвідати ще не один раз.
Більше цікавої інформації про місто Житомир та Житомирську область читайте на нашому сайті.