Поліський природний заповідник на Житомирщині – дивовижний край боліт та лісів. Природа довкола вражає: густі зелені ліси та непрохідні водойми з величезними піщаними грядами, чагарники та непролазні хащі, низинні болота. Красиві природні пейзажі роблять заповідник відвідуваним серед туристів. Дійсно, в Україні є чимало охочих побувати у суцільному змішаному лісі, який покриває майже всю територію Полісся. А також поспостерігати за флорою та фауною, яка водиться в цих затишних краях.
Поліський природний заповідник: історія створення
Цей заповідник було створено 12 листопада 1968 року на базі трьох Житомирських лісництв. Заснований з метою збереження та охорони типових природних комплексів Полісся, рідкісних рослин та тварин цієї зони. Площа складає понад 20 тисяч гектарів протяжністю 27 кілометрів. Землі, які сьогодні охороняються, беруть початок з останнього льодовикового періоду, який тривав на території Полісся 200 тисяч років тому.

До створення заповідника природа місцевості залишалась невивченою. Дослідження почали проводити з 1970-х років минулого століття. Серед вчених окремо варто виділити Балашова, Андрієнка та Поповича, які займались вивченням флори Поліського природного заповідника в найменших деталях. Окрім рослин, у цей час значну увагу було приділено болотам. Після Чорнобильської трагедії місцеві дослідники розглядали наслідки радіоактивного забруднення території заповідника.
Наразі заповідник розлігся у трьох долинах річок: Уборті, Болонтиці та Перги. Всі вони впадають у річку Прип’ять. Заказник включає територію Овруцького та Олевського районів Житомирської області. Ділянки лісу простягаються довжелезною смугою від річки Горинь на заході до Дніпра на сході. У впадинах та низовинах розташовані болота та ставки.
Опис місцевості заповідника
На території заповідника розкинулись широколистяні та соснові ліси, де ростуть ялини, сосни, туї, дуби, берези. Всі вони разом утворюють мішаний ліс, який за площею займає майже все українське Полісся. Вражає різноманітністю і тваринний світ: тут мешкають вовки, лосі, рисі, борсуки, тетеруки, сірі журавлі та болотяні сови.

Цікаво, що у Поліському заповіднику є місцевий музей під назвою ”Древлянське село”. Відвідавши його, можна більше дізнатися про культуру давніх предків, їх вірування та релігію. Об’єкти музею розташовані в селі Селезівка. Там знаходиться і центральна садиба, музей каміння, водяний млин, язичницьке святилище. Місцеві мешканці пропонують зупинитися на ночівлю в одному із старих куренів та освоїти древню технологію виплавки заліза з болотної руди. Особливістю заповідника є бортництво – відвідувачі можуть поспостерігати за давнім способом отримання меду – розведенням бджіл у дуплах та пеньках. Дотепер це збереглося тільки в Поліському природному заповіднику.
На території можна зупинитися в невеличкій базі відпочинку, що розміщена неподалік. Тут вас пригостять традиційними стравами української кухні в одному з дерев’яних будиночків. За бажанням можна замовити екскурсію за різною тематикою: тематична, пізнавальна або краєзнавча.
Флора та фауна природного заповідника
Природа заповідника дика та рідкісна, включає в себе сотні видів живих організмів, які знаходяться під охороною. Рослинний світ напрочуд багатий: на території росте 603 види рослин. Біля боліт ростуть мохи та лишайники, хвощі. В Поліському заповіднику зустрічаються реліктові види рослин. Найвідоміші з них – верба чорнична і лапландська, рододендрон жовтий, водяний горіх плаваючий. Більше половини рослинного світу становлять лучні рослини, які пристосовані до болотистої місцевості. Для місцевої флори характерні також болотні види – андромеда багатолиста, лохина. Вони невибагливі до клімату та витримують значне похолодання.

Поліський заповідник рослини Червоної книги
Серед червонокнижних рослин виділяють п’ять видів орхідей. Рідкісними є й інші представники родини орхідних – любка дволиста, зозульки Фукса. Плаунний світ тут найрізноманітніший: диафазіаструм сплюснутий, плаун колючий, молодильний озерний. Ряд папоротей та мохів занесено до Червоної книги України: страусове перо, щитник чоловічий, багатоніжка, аспленій, псевдобрій цінклієподібний, сфагнум м’який і тоненький. У Поліському природному заповіднику росте і незвичайний мох-петрофіт, який зберігся на відслоненні Українського кристалічного щита. Під охороною знаходяться лікарські рослини, такі як звіробій, цмін піщаний, брисника, чорниця, журавлина болотна, волинець запашний, пальчатокорінник м’ясочервоний.
Тваринний світ Полісся
У Поліському природному заповіднику живуть переважно лісові тварини: лось, заєць білий, рись, вовк, сова бородата, жаба трав’яна. Більшість ссавців є тайговими видами. Звичайними тваринами для заповідної зони є кабан, тхір звичайний, соня садова, підорлик малик, горихвістка чорна, детял зелений, двоколірний кажан. На водоймах зустрічаються колонії бобрів. Біорізноманіття фауни налічує 279 видів, серед яких ссавців 45 видів і 195 птахів. Тут мешкають гуска сіра, лунь болотний, дрімлюга звичайна, сорокопуд-жулан. На жаль, багато видів тварин занесено до Червоної книги України.

Основні об’єкти охорони Поліського заповідника
До Червоної книги України занесено низку комах: жук-олень, махаон, сатурнія мала, шовкопряд кульбабовий, совка розкішна. Сатурнія мала – рідкісний вид, напрочуд красивий метелик з характерним малюнком очкуватої плями на крилах. Цей вид є вразливим через знищення природних комплексів середовища існування метелика. Під охороною знаходиться близько 30 видів пернатих: лелека чорний, змієїд, сапсан, голуб-синяк, пугач, сич волохатий, дятел білоспинний. Одним з найцікавіших лісових птахів є глухар. Це типовий представник тайги, вагою до 6 кілограмів, споживає здебільшого рослинну їжу – хвою, молоді пагони, ягоди. В Україні їх залишилося дуже мало, потребують охорони. Ссавці: нічниця водяна, кажан пізній, горностай, видра річкова, рись, тхір лісовий. Рись – всім відома тваринка родини котячих, з китицями на вухах, великими гострими пазурями та довгими лапами. Цей вид мешкає виключно в густих лісах, якомога подалі від людського ока. Занесена до Червоної книги України зі статусом ”рідкісний вид”.
Поліський заповідник цікаві факти
- Майже всю територію Поліського заповідника займають соснові ліси (77 %).
- Рельєф Поліського природного заповідника переважно рівнинний, проте наявні гранітні відслонення, піщані горби та впадини.
- Типові ґрунти заповідника – піщані та торфові. Перші розташовані на рівнинних ділянках, де ростуть соснові ліси, а торфові – в болотистій місцевості.
- В місцевості знаходяться два великих ставки – Грибне та Дідове, які є штучно створеними, проте відіграють ключову роль у формуванні поліських біотопів.
- До Зеленої книги України занесено 10 рослинних угідь – лісові, болотні та водні.
- Тут наявні угруповування, які не представлені більше ніде в Україні – це бореальні північні ліси та унікальні болотні угіддя.
- В заповіднику забороняється будь-яка людська діяльність, включаючи навіть риболовлю та збір грибів та ягід.

Де знаходиться заповідник
Розташований у селі Селезівка Овруцького району Житомирської області. Якщо їхати з Києва до Житомира власним транспортом, то потрібно дістатися Овруча, далі прямувати до Селезівки, де знаходиться адміністративна будівля заповідника. З Овруча до Селезівки можна доїхати і автобусом.
Графік роботи
Відкритий цілодобово, повністю 24 години. Замовити тур та екскурсії Поліським природним заповідником на два дні можна за 1650 гривень. За більш детальною інформацією звертатись за телефоном 04148 63312.
Поліський природний заповідник – є одним з найбільших в Україні природних комплексів, де заборонено повне втручання людини. Це гарне місце для відпочинку та медитації. Поліський край унікальний ним, що в ньому поєдналися найкрасивіші природні комплекси всієї України, а також збереглося багато зникаючих видів рослин і тварин.
Більше про цікаві місця Житомиру читайте в рубриці Туризм на нашому порталі.