Житомирська область є однією з найстаріших областей, яка розташована у північній частині нашої України. Даний регіон багатий на історичні, культурні пам’ятки, визначні місця, які приваблюють туристів, гостей міста та є візитівкою поліського краю. У статті розглянемо одне з цікавих та привабливих місць на Житомирщині, а саме Коростишівський кар’єр. Де знайти кар’єр, як дістатися розповімо далі.
Коростишівський кар’єр: сторінки історії
Житомирська область, зокрема місцевість де знаходиться Коростишівський кар’єр славиться різноманітністю та унікальністю корисних копалин. На її території розміщується понад півтисячі родовищ корисних копалин, серед яких рудні, родовища паливно-енергетичної сировини, титан-цирконієві руди, метали платинової групи, пісок, будівельний камінь, каоліни, а також граніт. Граніт нерозривно пов’язаний з кар’єром в Коростишеві, саме там у 1850 році розпочали розбудову та розробку гранітних покладів, а вже наприкінці ХІХ століття, регіон став головним і одним з важливих центрів де видобували та обробляли камінь.
У часи Великої Вітчизняної війни Коростишівський кар’єр (м. Коростишів) припиняє свою роботу, проте німці намагались відновити діяльність коли даний регіон був під їхньою окупацією. Після завершення бойових дій виникла велика потреба у будівельних матеріалах, котрі потрібні були для відновлення, тому вже у 1944 році було відновлено видобування будівельного каменю безпосередньо для столиці України. У 1953 році на базі каньйону почав функціонувати гранітний завод, де виготовляли облицювальні плити, архітектурно-будівельні вироби, за лише один 1972 рік на заводі виготовили більше 26 тисяч метрів квадратних полірованих плит, що є ознакою того, що за радянських часів це було одне з найбільших підприємств міста. Після проголошення незалежності України державне підприємство було реформовано на відкрите акціонерне товариство, після чого видобуток граніту згодом було припинено і кар’єр в Коростишеві було затоплено.
Утворився каньйон на місці затопленого гранітного кар’єру і являє собою штучне озеро, яке має бірюзовий колір та розміщується посеред лісу та скель. Граніт має магматичне походження і вчені вважають, що утворився він внаслідок затвердіння магми, що була у надрах землі, припускають, що на місці Коростишівського каньйону мільйони років тому був вулкан, залишків якого сучасна людина нині може доторкнутись власними руками.
Популярність серед туристів
Коростишівський кар’єр є популярним місцем для відпочинку серед туристів у різні пори року, переважно влітку у вихідні дні, куди з’їжджаються мешканці Житомирської, Київської та інших областей України. Біля озера є дерев’яний місток, а високо на скелі розташовуються “хатинка лісника”, такий неймовірний пейзаж, озеро посеред хвойних та листяних дерев зачаровує відвідувачів та притягує до себе. Глибина Коростишівського кар’єру складає понад 20 метрів, підходи до водойми є пологі та круті (хто полюбляє екстрим), а висота скель 10 метрів.
Неймовірно красивим кар’єр є влітку де можна купатись та насолоджуватися теплими літніми вечорами, а восени місцевість має неймовірні природні пейзажі, бо забарвлюється листя дерев різними відтінками червоного та жовтого кольорів.
Розваги
Відпочинок на Коростишівському кар’єрі стане чудовим варіантом для проведення вихідних влітку. Кожен може знайти заняття собі до душі, а саме: купатися у чистій воді бірюзового кольору, засмагати на пляжі, смажити шашлики з рідними та друзями насолоджуючись свіжим повітрям та природою, організувати фотосесію для створення крутих фото, для любителів екстриму та наявності відповідного спорядження є можливість зайнятись скелелазінням (є спеціально обладнанні скеледроми), а любителі водного спорту можуть поплавати на сапбордах тощо.
Поради туристам
Якщо ви плануєте провести вихідні на Коростишівському кар’єрі, варто приїздити у п’ятницю ввечері, що дозволять зайняти комфортне та спокійне місце, адже відвідувачів дуже багато. За порадами досвідчених туристів найкраще зупинятись з правої сторони озера, під скелею, саме там невеликий та зручний спуск до води і є тінь дерев, що захищають від сонячних променів.
Як дістатися
Дістатися до Коростишівського кар’єру можна маршрутним таксі як з Києва, так і Житомира, оскільки транспорт проїжджає місто Коростишів, якщо їхати з Києва, то варто виходити при в’їзді у місто, де і буде поворот на кар’єр, також доїхати можна власним транспортом, що є найзручнішим варіантом, із столиці варто прямувати Житомирською трасою, автострада Е40, потрапивши у місто необхідно повернути на другому повороті ліворуч, що приведе до цілі.
Цікаві факти
- Граніт, який є в місті Коростишеві як корисна копалина формувався понад 2 мільйони років тому, а зона розлому ґрунту в долині річки Тетерів була місцем виходу граніту назовні.
- Граніт має магматичне походження, який ймовірно утворився внаслідок затвердіння магми. За думкою вчених колись на місці кар’єру був вулкан.
- Гранітний завод, який був сформований на місці кар’єру був одним з найпотужніших підприємств в Житомирській області та головним центром видобутку каменю.
- Саме Коростишівський граніт постачали для окраси двору Маріїнського палацу, відновлення Хрещатика.
- Хвойний ліс, яким оточене озеро має цілющі властивості, адже насичує легені корисними мікроелементами.
- На території кар’єру у Коростишеві знімали кінострічки, зокрема “Сторожова застава”, телесеріал “Відьма” та “Нюхач”.
Коростишівський кар’єр є унікальною туристичною пам’яткою Житомирської області. Красиве місце де знімають фільми, відеокліпи, організовують весільні фотосесії. Наша країна багата на культурні, туристичні пам’ятки, а подорож Україною є цікавою та пізнавальною.
Більше про цікаві місця Житомиру читайте в рубриці Туризм на нашому порталі.