Замок в Бердичеві – не лише оборонна споруда, а й сакральне місце. Тут розташовані римо-католицький костел і монастир кармелітів босих.

Бердичівський замок історія
Монастир кармелітів босих у Бердичеві, Україна, був заснований у 1630 році київським воєводою Янушем Тишкевичем на знак подяки за визволення з татарського полону. 22 липня 1642 року в монастирі розпочалося чернече життя, а нижній костел був присвячений Непорочному Зачаттю. Костел був освячений на честь Непорочного Зачаття. Літургію очолив єпископ Київський Андрій Шолдольський. З нагоди цього свята засновник подарував церкві ікону Богородиці “Снігова”, написану в стилі Одигітрії у 16 столітті. Ця ікона була дуже цінною для Тишкевичів, які пов’язували її з численними благословеннями, які вони отримували.
Почитання ікони зростало, і багато віруючих свідчили про особливу благодать, отриману з лику Богородиці. Чудесне зцілення отримав і єпископ Київський Станіслав Заремба. Переконавшись у правильності запису значної кількості чудес за заступництвом Богородиці, 23 травня 1647 року він видав офіційний документ про проголошення ікони Бердичівської Богородиці чудотворною. Це стало початком тривалої традиції паломництва до собору.
Верхній костел був збудований між 1739 та 1754 роками. Над нижньою церквою височіла базиліка з типовим латинським хрестом і куполом на перетині трансепту. Новий костел був освячений 9 червня 1754 року київським єпископом Каетаном Солтиком. На засіданні Фродненського сенату єпископ від імені кармелітів Молодшого Братства попросив увінчати ікону папською короною. За згодою Сенату король Польщі Август ІІІ та польський патріарх Адам Коморовський звернулися з подібним проханням до Святішого Отця Бенедикта ХІV. Папа надіслав корону, прикрашену коштовностями, та офіційний декрет від 28 січня 1753 року, а 16 липня 1756 року ікону коронував у королівському стилі єпископ Каєтан Солтик. На богослужінні були присутні монахи, монахині, духовенство, військо та 50 000 вірян.
У першій половині 19 століття золоту корону, яка прикрашала ікону Бердичівської Божої Матері, було викрадено. На прохання кармелітів про нову коронацію Папа Пій IX надіслав нову корону. Нову коронацію здійснив єпископ Каспар Боровський 6 червня 1854 року. У 1866 році російський цар конфіскував монастир і передав його під контроль парафіяльних священиків. У 1926 році, після смерті отця Терезія Шторбіна, комуністична влада конфіскувала святиню і передала її у державну власність. Верхній храм перетворили на Музей революції та атеїзму, а нижній – на муніципальний кінотеатр. 1941 року, напередодні нацистського вторгнення, у паломницькому храмі стався підпал. Ймовірно, згоріли ікони.

15 листопада 1991 року верхній і нижній костели в Бердичеві перейшли у власність Римо-Католицької Церкви. Парафіяльна та душпастирська діяльність у зруйнованому костелі відбувалася у складних умовах. Кармеліти взяли на себе нелегке завдання відбудови обох храмів. Собор почали відвідувати численні паломники. Була написана нова ікона Матері Божої Бердичівської; 9 червня 1997 року новий лик Діви Марії був благословенний Святішим Отцем Іваном Павлом II в костелі св. Ядвіги в Кракові; 19 липня 1998 року ікона була коронована Папою Римським на свято Матері Божої з гори Кармель. Від імені Папи Римського коронацію здійснив єпископ Києво-Житомирської дієцезії Ян Пурвінський. У руїнах, залишених комуністичною епохою, Діва Марія повернулася до собору, щоб зцілювати розбитих серцем, дарувати зір сліпим і нести людям істинну Божу любов.
27 жовтня 2011 року Всеукраїнська Єпископська Конференція вирішила, що нинішня парафіяльна святиня Матері Божої Бердичівської має стати національною святинею всієї України. Таким чином була офіційно встановлена її назва: Санктуарій Матері Божої Пресвятої Богородиці Всієї України (бердичівський санктуарій).
Верхній храм святині був освячений 9 червня 2012 року. Головним освятителем святині був Архиєпископ Мечислав Мокшицький, Митрополит Львівський, а співсвятителями – Архиєпископ Петро Мальчук та Єпископ Станіслав Широкорадюк.
Бердичівський замок, що подивитися
На першому поверсі монастиря розташований музей присвячений життю та діяльності Йозефа Теодора Конрада.
Йозеф Теодор Конрад Коженьовський (справжнє ім’я) народився 3 грудня 1857 року, а через два дні був охрещений у кармелітському монастирі в Бердичеві.
Ідея створення інтерактивного музею народилася для того, щоб наблизити до нас цього видатного письменника, нашого співвітчизника. Головним промоутером цієї благородної справи став відомий науковець і біограф письменника, професор Здіслав Найдель.
Ініціативу підтримала українська влада та Міністерство культури і національної спадщини Польщі, а місцем проведення було обрано стіни занедбаного монастиря кармелітів.
Над форматом та оформленням перформансу працювали співробітники Музею літератури у Варшаві.
Експозиція музею розповідає про великого польського письменника, видатного британського письменника і нашого співвітчизника. Головною метою авторів було не лише зібрати матеріал і виставити його в музеї, але й занурити всіх відвідувачів (не вперше і не востаннє) у світ надзвичайних пригод автора “Темних глибин”.
Життя і творчість цієї неординарної людини представлені у трьох частинах. Перша частина стосується його дитинства в Україні та нелегкої долі дитини революційних вигнанців. Друга частина.

Третя частина музею представляє літературну спадщину Джозефа Конрада, його місце в літературному світі та життя у Великій Британії.
Відкриття музею відбулося 28 червня 2015 року в присутності представників влади та міжнародних гостей.
Сьогодні двері музею відкриті для всіх, хто бажає дізнатися про творчість митця та надихнутися його мужністю і наполегливістю у здійсненні своїх мрій.
Монастир-фортеця кармелітів та Бердичівський замок зачаровують усіх, хто любить дивитися на історичні споруди та дізнаватися про їхню історію. Також тут панує особлива атмосфера завдяки сакральності місця.Сьогодні це місце паломництва тисяч віруючих та цікава локація для мандрівників Житомирщиною.
Бердичівський замок адреса: м. Бердичів, Соборна площа, 25
Більше цікавих місць в Житомирі, які варто відвідати, описані в розділі “Туризм“на нашому сайті.