На Житомирщині є чимало пам’яток старовинного зодчества, цікавих із точки зору архітектури та історії. Одна з них – палац Терещенків (Дениші), що зараз напівзруйнований, але нагадує про давно минулі події.
Про цей загадковий об’єкт, що колись був власністю місцевих підприємців і заслуговує на увагу туриста, розповідається далі.
Про володарів маєтку та його забудову
Однозначної відповіді про дату завершення будівництва відповідної розкішної садиби дослідники не дають. Більшість науковців схиляється до думки, що процес її зведення тривав у 1910-1911 роках.
Але деякі дослідники переконані, що цей палац був побудований трохи раніше, наприкінці ХІХ століття.
Тієї епохи власниками села Дениші були представники дворянської династії Воронич. Пізніше цей населений пункт перейшов у власність графа Августа Бєлінського, потім ним заволоділо сімейство Броніслава Дзялинського, що теж належало до графського роду.
У часи, коли був зведений замок в Денишах, відповідне село було осередком розвитку промисловості. На місцевих підприємствах відливався чавун та залізо. Тут же видобували сировину: вогнетривку глину, з якої вироблялася цегла, а ще кварц для доменних печей та руду.
Ймовірно, промислове значення села і привабило до нього сімейство цукрозаводчиків Терещенків, главою якого був Федір Артемович. Відомо, що цим магнатом була придбана в Денишах земельна ділянка площею приблизно 3000 десятин.
Згідно даних туристичних джерел, автором проєкта палацу, офіційною власницею якого вважається Надія Володимирівна Терещенко, дружина Федора Артемовича, був знаменитий архітектор Павло Іванович Голландський.
Є дані, що Надія намагалася пильно стежити за процесом будівництва, але оскільки вона здебільшого перебувала у Франції та Англії, їй цей контроль не вдавався добре. Тому жінка, помічаючи відмінності між готовим рішенням та проектною документацією, часто конфліктувала з архітектором.
Якщо вірити табличці, виставленій нині там, де знаходиться палац Терещенків, цим маєтком після смерті Федора опікувалася Наталія Уварова, його дочка.
Архітектура
Первісно даний маєток являв собою симетричну будівлю із двома поверхами, відповідну популярному на рубежі ХІХ-ХХ століть італійському стилю ренесанс.
Яскравим акцентом архітектури відповідного об’єкту були триповерхові вежі. Всередині замку розташовувалося чотири десятки кімнат.
Його фасад був ефектно декорований за допомогою кольорового світлого цементу. Такий вартісний будматеріал завозився з Італії. Будівельники оздобили цей архітектурний шедевр фігурними елементами, використовуючи штукатурку по цеглі.
Палац родини Терещенків прикрашали декорований елементами ліпнини у вигляді рослинних орнаментів фронтон та антична колонада. Вишуканими елементам його оздоблення були барельєфи, які зображували немовлят-музикантів.
На другому поверсі чергувалися вікна справжні з імітованими, а найбільше з них – панорамне – розташовувалося по центру. Невисокі сходи на фоні парадних брам виглядали лаконічно.
Поруч із замковою спорудою була впорядкована паркова зона. Спроектував цей парк архітектор Арнольд Регель.
Також біля маєтку розташовувалися теплиці – вони слугували для вирощування екзотичних фруктів.
Власники палацу в ньому постійно не проживали, а лише користувалися цією спорудою як заміським будинком.
Руйнація даного розкішного замку розпочалася після революції 1917 року. Після того як його Терещенки через захоплення влади представниками комуністичного режиму були змушені емігрувати за кордон, в Дениші замок був розграбований повністю.
Мешканці села також стали винуватцями руйнування пам’ятки – вони розбирали палац на цеглу.
Овіяний легендами
Було б дивно, якби про таку неймовірно розкішну споруду, навіть руїни якої вражають величчю, не ходили чутки та легенди.
Один із переказів розповідає про примху доньки Терещенка, Наталії. Якось цій дівчині забажалося випробувати влітку нові сани. Щоб виконати забаганку улюбленої донечки, її заможний батько розпорядився засипати галявину в парку біля маєтку цукровим піском.
З покоління у покоління передається й інша дивовижна легенда про палац Терещенків – історія ця розповідає, що в підлогу верхнього поверху замку був умонтований величезний акваріум, в якому плавали коропи та інші риби. Таке ексклюзивне рішення викликало у гостей маєтку подив, близький до шоку.
Ще одна легенда засвідчує мощення підлоги палацу монетами із щирого золота. Причому подейкують, що кожна з цих монет була покладена на ребро. Якщо вірити чуткам, Федір Терещенко поділився своїм наміром встелити підлогу золотом із царем, а монарх зауважив йому, що ходити по державних гербах, які зображають ці гроші, негоже. От тоді підприємець і віддав наказ будівельникам ставити монети вертикально.
А після жовтневого перевороту та виїзду володарів замку за кордон ці монети загадково зникли. Існує версія, що відповідний скарб десь закопаний у парку поруч із маєтком. Знаходяться й нині охочі його відшукати.
Цей намір заохочує розповідь про знахідку приблизно сто років тому одним чоловіком у саду біля замку кількох монет, що лишилися від скарбу його власників. Ніби то ці гроші врятували кілька родин денишців в період голодомору. А деякі люди їх вважали оберегом від лиха. Так чи інакше, доля жодної монети зі скарбу родини цукрозаводчиків на сьогоднішній день невідома.
За непідтвердженими даними, руйнуватися палац Терещенків почав через випадкове потрапляння в його фасад ворожого снаряду в роки громадянської війни.
Краєзнавцям вдалося зібрати чимало цікавих фактів про цей замок, що інтригують, але підстав для доведення їх достовірності нема.
Сьогодення
Не так давно було засноване міжнародне благодійне товариство, яке очолив праправнук графа Артемія Терещенка Мішель Терещенко. Називається ця організація «Фундація спадщини Терещенків».
Її профіль – вивчення, збереження та популяризація спадщини роду можновладців. Регіональні представництва даної організації знаходяться в різних містах, у тому числі в Україні, в Житомирі.
Фундатор товариства приїздив до обласного центру Житомирщині кілька разів. Одного разу метою його візиту була презентація проекту реставрації палацу в Денишах. Цей захід відбувся в обласній науковій бібліотеці.
Але поки що жодного практичного кроку для реалізації задуму нащадка графської династії здійснено не було.
Наразі замок є напівзруйнованим. Удалося частково зберегтися лише триповерховій башті з елементами гвинтових входів, спуску в підземелля, частині західної стіни фасаду та невеликим східцям. На вцілілих елементах можна побачити рештки ліпного декору, що зображують квіткові гірлянди. Над центральним вікном збереглося оздоблення у вигляді голови хижого звіра. Також можна побачити рештки окремих архітектурних деталей – портиків, пілястр та ніш для статуй.
Північна та східна стіна зруйновані повністю, як і стіни внутрішні.
Щоб побачити, як виглядає зараз замок Терещенків у селі Дениші (Житомирська область). Слід прямувати від обласного центру по Стакостянтиновському шосе. Цей об’єкт знаходиться в 20 км від Житомира.
Більше цікавих місць в Житомирі, які варто відвідати, описані в розділі “Туризм“на нашому сайті.