Житомир- місто розташоване у північній частині України на річці Тетерів. На даний час це адміністративний центр Житомирської області та Житомирського району. Місто поділяється на Богунський та Корольовський райони. Як виникло місто Житомир, хто заснував, розберемо у даній статті.

Історія
З давні давен Житомир був важливим центром слов’янського племені древлян, а також важливим форпостом Київської Русі. Історія Житомира є досить цікавою, оповита легендами та починається з 884 року. За легендами Житомир так називається на честь дружинника київських князів Діра та Аскольда, який відмовився підтримувати ворогів князів, втік у ліс та посилився на скелі, де зливаються річки Кам’янка і Тетерів. За іншою легендою місто має таку назву, тому що на тій території оселилися древляни, які мали свій “мир житичів”, займались хліборобством, основною культурою в тому краю було жито. Отже назва походить від жито і мир (мирна територія їхнього поселення).
Житомир у ХІІІ-ХVІ столітті
Місто Житомир часто зазнавало нападів від орди хана Батия, польського, німецького війська. Зокрема у 1240 році орда напала на місто, зруйнувала його, вбивала мирних жителів. Згодом поселення почали відбудовувати, проте у 1320 році житомирська фортеця була захоплена литовськими князями. Городяни захищались від своїх ворогів, будували оборонні спорудження, підземні ходи (які варто зазначити ще донині знаходять будівельники). У 1482 році місто знову було вщент зруйноване і ще не раз за свою історію зазнаватиме руйнувань.

Магдебурзьке право Житомир отримав у 1444 році, поступово розвивалось, відбудовувалось, розвивалась торгівля та різноманітні ремесла. Місту у 1648-1651 роках довелось пережити Визвольну війну під проводом Богдана Хмельницького, під час якої його військо штурмом взяли житомирську фортецю, а загін Івана Богуна розгромив польське військо звільнивши місто.
Житомир у XVIII-XIX столітті
У 1804 році Житомир офіційно був затверджений адміністративним центром Волинської губернії. За цей період місто починає активно розвиватися, з’являються нові вулиці, на яких будують цегляні та кам’яні будинки. На початку XIX століття відкриваються просвітні, культурні заклади, серед них чоловіча гімназія, повітове училище (4 класи), пансіонат шляхетних дівиць, бібліотека, театр. Після скасування кріпосного права місто стає промислово-торговим центром. 1896 рік став роком спорудження вузькоколійної залізниці Житомир-Бердичів. Будувався чавуноливарний, механічний завод “Сільмаш”, згодом який реорганізували у машинобудівний. Підприємства Житомира випускали музичні інструменти, лаки, фарби, меблі.
Житомир у роки війни
Напередодні Великої вітчизняної війни у місті налічувалось 62 підприємства, 29 медичних закладів, діяв театр, філармонія, три кінотеатри. Проте у роки Першої Світової війни місто знаходилось в окупації, мирне населення знищували, а підприємства та установи піддавались руйнуванню. Друга Світова війна стала також випробувальним періодом для Житомира, де велись бойові дії, 12 листопада 1943 року під командуванням генерала Чумакова та Баранова місто поступово звільняли від ворога, остаточне звільнення було у грудні 1944 року.

Повоєнний час
Період після війни став періодом активного відновлення та відбудови міста. Значний поштовх дало будівництво льонокомбінату, взуттєвої, меблевої фабрики. Поступово Житомир ставав науково-технічним та освітнім центром. У 1962 році розпочали рух тролейбуси, розвивався міський електротранспорт, навколо міста будували кільцеву об’їзну дорогу, мости. У 1973 році місто поділяють на Богунський та Корольовський райони, у передмісті розвивається рекреаційна зона, починають діяти санаторії, бази відпочинку.
Сьогодення міста Житомир
Нині Житомиру 1139 років, житомирян, туристів, гостей міста приваблюють історичні, культурні пам’ятки, про які нагадують пам’ятники, меморіальні дошки. Місто активно розвивається, навіть у такий складний період для нашої країни. День міста Житомир святкує дев’ятого вересня. Славиться краєзнавчим музеєм, музеєм космонавтики, аналогів якому більше немає та багатьма іншими пам’ятками, які варто відвідати та дізнатися більше про нашу культуру та історію.

Цікаві факти
-Житомир має музей космонавтики, який є єдиним в Україні.
-місто є батьківщиною відомого конструктора космічних кораблів Сергія Корольова
-Житомир-це місто мостів, їх налічується 13, а найвідоміший підвісний пішохідний міст є улюбленим місцем для прогулянок, роуп джампінгу
-місто є культурним центром країни, адже саме тут працює чимало культурних закладів, театри, філармонія, більше 10 музеїв, клуби, бібліотеки, планетарій.
-Житомир був третім містом де з’явився трамвай.

Житомир одне з найдавніших міст України, якому незважаючи на війни, окупацію вдалось донині зберегти значення культурного та промислового центру, а мешканцям міста є чим пишатися та що цікаве розповісти.
Більше історію Житомира читайте на нашому сайті.